Beginning PL: 1300
+18% Fight vs Hail (Today) = 1300 + 234 = 1534
+18% Fight vs Okara (The Faceless One) = 1534 + 276 = 1810
+5% (Return Bonus) = 1810 + 90 = 1900
+20% Fight vs Okara (Toward New-Old Planets; 10x grav) = 1900 + 380 = 2280
===Item Gain: Arkosian Battle Armor: +2% PL, +3% PL per transformation.+52% Fight vs Keerie and Okara Blaze (A Final Push; 10x grav) = 2280 + 1186 = 3466
+5% Fight exp (Two Days; ship control, 10x grav)= 3466 + 173 = 3639
+52% Fight vs Multiple Opponents (Mayday; 10x grav) = 3639 + 1820 = 5459
+20% vs Vegeta's Guardian (Mayday; 10x grav) = 5459 + 1092 = 6551
+10% for Quest EXP in Mayday = 6551 + 655 = 7206
+13% vs Arkosian Guardian = 7206 + 937 = 8143
===Secret Transformation Unlocked: Icejin Queen. Boost: +125% Power Level. Replaces First Transformation. Either +15% PL Physical Attacks or +5% Boost to Ki Attacks.+5% training (Something More) = 8143 + 407 = 8550
+1% vs Doucheman (Search of Dragon Ballz) = 8550 + 86 = 8636
+25% for 20 Votes = 8636 + 2159 = 10795
+15% vs Okara (FYTE ME; 10x grav) = 10795 + 1619 = 12414
+15% event (The Raid of Namek) = 12414 + 1862 = 14276
+5% vs Wasabi (Butterflies) = 14276 + 714 = 14990
+13% vs Okara (I GOT YOU--) 14990 + 1949 = 16939
+ 660 exp from Vote Reward (PM Feb 5/17) = 16939 + 660 = 17599
+5% training (Enhancing the Senses) = 17599 + 880 = 18479
+13% vs Dahveid (An Ice-Jinn's Vengeance Tourney R1) = 18479 + 2402 = 20881
+13% vs Dahveid (Couldn't Put It Off Forever...) = 20881 + 2715 = 23596
+13% vs Atlanti (What is this Round, Sexist? Tourney R2) = 23596 + 3067 = 26663
+19% vs multiples (TRIPLE. THREAT. MATCH. Tourney R3) = 26663 + 5066 = 31729
+20% vs multiples (About that Third Knee) = 31729 + 6346 = 38075
+18% vs Okara (What Just Happened?) = 38075 + 6854 = 44929
+5% training (Be Ready) = 44929 + 2246 = 47175
PL Calcs because for some reason I can't keep it straight in my head.
So base PL: 47175
The armor add's 3% to transformations, so instead of 125% it's 128% (which is x2 because it's doubling output)
47175 x 2.28 = 107559
Then each successive xform stacks.
3rd form
107559 x 1.48 = 159187
4th form
159187 x 1.5 = 238781
Plus Armour bonus of 2%
238781 x 1.02 = 243557